tn_181 Murphy Beds.jpg tn_Alaska Folk Festival 2017 - Skip Gray photos (17).jpg tn_Alaska Folk Festival 2017 - Skip Gray photos (1).jpg tn_199.jpg tn_Alaska Folk Festival 2017 - Skip Gray photos (15).jpg
  Menu

Index of Acts - 44th Alaska Folk Festival

- A -
A. Bent Family - Sat Aft 1:00
Alaska Folk Festival Sacred Harp Singers - Sat Aft 12:15
Alaska Youth Choir - Tue 7:00
Alyssa Fischer & Tom Locher - Wed 9:45
Amish Robots - Thu 9:00
Andy Joca and the Urban Professionals - Sat Aft 1:15
Andy Miller - Thu 8:45
Arsonists - Sat Aft 2:45
- B -
Barnstormers - Thu 8:30
Bayou Glacee - Fri 7:15
Bridget Claire and Friends - Sat 7:30
Budgerigars - Tue 7:30
Burl Sheldon - Thu 7:30
- C -
CD Band - Wed 10:30
Cabin Fever - Wed 9:15
Caitlin Warbelow - Sat 8:30
Carbon Footprints - Sun 7:00
Carl Reese - Tue 10:00
Cayenne Blue - Wed 7:15
Collin Stackhouse - Fri 9:30
- D -
Dan Hopson - Sat Aft 3:30
Daniel Firmin - Wed 7:45
Dara Rilatos - Sat 9:00
David Moore - Mon 7:15
Dead Reckoning - Mon 8:15
Deanna Daves - Sat Aft 12:45
Dennis and Dona Townsend - Sat Aft 2:00
Discography Southeast - Tue 9:00
Don't Go, Stey - Mon 7:30
- E -
Eli West & Ben Winship - Fri 7:30
Empty Oil Barrel Band - Wed 8:00
- F -
FD Voices of Alaska - Wed 7:00
Family Band - Mon 9:30
Fiona Rose - Sat 11:00
Fireweed Fiddle - Thu 10:30
Forest That Never Sleeps - Fri 10:15
Frail Away Ladies - Sun 7:15
Francis Dear Francis - Thu 8:00
Fu Bao and Friends - Sun Aft 1:45
FySH - Sun 7:45
- G -
Geoff Kirsch Experience Experiment Projeqt - Mon 8:30
George Don't Care - Sun Aft 12:45
George Kuhar - Tue 8:15
Girl From the North Country - Sat Aft 2:30
Good Not Great - Fri 7:45
Grayscale - Fri 11:00
- H -
Harmiddler Brothers - Fri 8:15
Homewreckers - Sat 8:45
Hope Griffin Duo - Tue 9:45
Hopkins Family Band - Fri 10:45
Hoppers - Sat Aft 1:45
House Family Band - Mon 9:00
- I -
Interrobang?! - Mon 9:45
Irene Muller - Wed 8:30
- J -
Jacks in the River - Wed 9:30
Jess and J Dot - Sun Aft 2:45
Jocelyn Miles - Mon 8:00
John Anderson - Wed 10:00
John Hutchison - Sat Aft 1:30
John Palmes - Sat 9:30
Josef Q and the rounders - Sun Aft 3:00
Josh Fortenbery - Sun Aft 12:30
Juneau Elementary Schools - Sat Aft 12:00
Juneau Pride Chorus - Mon 7:00
- K -
Karl and Ren - Sun Aft 1:30
Kat's Carolina Rose - Sun 7:30
- L -
Larson, Parker and Yost - Sun Aft 3:15
Last Chance Jazz Band - Sun Aft 12:00
Leif Karlstrom and Jan Purat - Sun 8:30
Libby And Jesse Stringer - Tue 8:00
Lonely Winter - Tue 7:45
Lost Lakers - Thu 8:15
Lou Nathanson - Sat 10:15
- M -
Marian Call - Thu 9:30
Mark Meyer - Sun Aft 1:00
Michael R. Truax - Wed 7:30
Michael Stackhouse - Sun Aft 2:15
Mike Mickelson - Sun 8:45
Mindy Rowland and Her Fishermen - Mon 8:45
Mini-fiddlers - Thu 7:00
Mossy Raven - Sun Aft 2:30
Mucklemare - Sun 8:15
Myrna Ukelele - Sat Aft 2:15
- N -
Nicole Bauberger - Thu 10:15
- O -
Old Pal Sal - Thu 7:45
Orca Singers - Fri 7:00
Other Cat's Pajamas - Thu 9:45
Outside Singers - Sat Aft 12:30
Overby's - Sat 10:30
- P -
Pat Henry - Wed 8:15
Patrick Klacza - Sun Aft 2:00
Pharis and Jason Romero - Fri 8:30
Pharis and Jason Romero - Sun 9:00
Pioneer Mountain String Band - Sat 7:45
- Q -
Queens - Wed 9:00
- R -
Radio Flyer - Tue 7:15
River People - Tue 8:30
Robin Hopper - Sun Aft 3:30
Rock Bottom Stompers - Sat 9:45
Ryan Bowers and the Brain Trust - Fri 10:00
Ryan Cortes Perez and Friends - Fri 8:00
Ryan Laursen - Wed 10:15
- S -
Sam Janata - Sun Aft 1:15
Sarah and Bill - Sat Aft 3:15
Sfyria - Sat 10:00
Shady Lo-Pop - Wed 8:45
Shoreline Band - Tue 9:30
Singing Sea Monsters - Sat 7:00
Slow Street Band - Thu 10:00
Songweeds - Fri 9:45
Soothers - Tue 8:45
Sparky & Forrest - Fri 9:15
String of Lights - Sat Aft 3:00
Sugar Shack - Sat 8:15
- U -
Unstrung Heroes - Thu 7:15
- W -
Ward 3G - Fri 10:30
Widdling Fizzards - Mon 9:15
Wiley's Coyotes - Thu 9:15
Will Putman, Shonti Elder and friends - Sat 9:15
Willow Walkers - Tue 10:15
Windy Bridge - Mon 10:00
Wrong Notes - Sat 8:00